Anna Jabłońska

KL. VI - Z. WYRÓW. - J. POL.

Witajcie 18 maja 2021 r.

Temat: Zdanie i równoważnik zdania.

Dla przypomnienia:

enlightenedRównoważnik zdania to wyraz lub ciąg wyrazowy formalnie nietworzący zdania, jednak oddający jego treść.

Równoważnik zdania nie ma orzeczenia, więc nie jest zdaniem. Ale może nim być, jeśli dodamy orzeczenie. Na przykład: Piękna pogoda (równoważnik zdania). Jest piękna pogoda (zdanie z orzeczeniem).

enlightenedDo równoważników zdań zaliczamy wypowiedzenia: "Wracać do domu", "Kto tam?", "Jurek pierwszy na mecie".

Często możemy wprowadzić brakującą w równoważnikach formę osobową czasownika na podstawie kontekstu: Kto tam (puka)? - po usłyszeniu pukania do drzwi.

enlightenedRównoważniki zdań występują także w wypowiedzeniach złożonych - przykład: To źle, że nie odrobiłeś lekcji.

enlightenedW funkcji równoważników zdań mogą wystąpić także bezokoliczniki w zdaniach złożonych: Widać, jak zza chmur wynurza się słońce.

Po zapoznaniu się z powyższymi informacjami proszę o uzupełnienie karty pracy:   zdanie_rownowaznik_zdania.pdf

Powodzenia! laugh

=====================================================================

Witam Was 4 maja 2021 r. laugh

W związku ze świętami majowymi mam dla Was 2 ciekawe karty pracy - Wykreślankę, w której trzeba znaleźć 18 haseł związanych z Polską oraz Zdania prawda-fałsz:

Udanego szukania haseł devil

===================================================================

Dzień dobry 20 kwietnia 2021 r.

Jakoś dawno nie mieliśmy zajęć devil

Na dziś proponuję poćwiczyć czytanie ze zrozumieniem. To bardzo ważna umiejętność. Przed Wami zadania do wykonania na pisupisu.pl

CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM. Przeczytaj uważnie tekst, a następnie odpowiedz na pytania zaznaczając właściwą odpowiedź.

Powodzenia!

====================================================================

Witam 23 marca wink

Nadal pracujemy na bajce afrykańskiej pt. "Dlaczego Słońce i Księżyc świecą na niebie", ale macie inne zadania do wykonania - Wszystko znajduje się w pliku klasa_VI_narrator.pdf

Miłej pracy laugh

=====================================================================

Dzień dobry 9 marca smiley

Temat zajęć: Poszerzanie zakresu słownictwa poprzez budowanie samodzielnych wypowiedzi: ustnej i pisemnej oraz analizę tekstów kultury.

Przeczytajcie bajkę afrykańską pt. "Dlaczego Słońce i Księżyc świecą na niebie" (znajdziecie ją w zamieszczonym niżej pliku) i wykonajcie do niej zadania.

klasa_VI_prawda_falsz.pdf

Powodzenia devil

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Witam 23 lutego wink

Dziś zapraszam do zabawy interaktywnej na utrwalenie wiadomości o związkach w zdaniu -związek główny i związki poboczne.

Proszę o wykonanie ćwiczeń znajdujacych się na stronie:

Miłej zabawy!

======================================================================

Witajcie 26 stycznia laugh

Dziś będzie o dialogu.

enlightenedZgodnie ze słownikiem języka polskiego - dialog to:

1. «rozmowa dwóch osób, zwłaszcza bohaterów powieści, sztuki lub filmu»

2. «utwór literacki niesceniczny, napisany w formie rozmowy»

3. «szereg rozmów, negocjacji i innych działań mających doprowadzić do porozumienia między stronami konfliktu»

Potocznie mówiąc: dialog = rozmowa.

Spróbujcie wykonać 2 karty pracy - zapiszcie przebieg rozmowy między Karoliną a Marcinem, następnie uzupełnijcie luki w dialogu odpowiednimi zaimkami zgodnie z przykładem:

Powodzenia! Do zobaczenia za 2 tygodnie angel

============================================================

Dzień dobry 15 grudnia wink

To nasz ostatnie spotkanie przed świętami i feriami.

Dziś znów czasownik - ale w formie zabawowej. Czasowniki osobowe i nieosobowe - sortowanie grup. Przeciągnij i upuść czasownik do odpowiedniej grupy. Skopiujcie poniższy link i wklejcie go do przeglądarki. Musicie pogrupować czasowniki zgodnie z ich liczbą, rodzajem i czasem. Powodzenia!

♦ Na pewno lubicie Harrego Pottera. Dla tych, którzy lubią mam prezencik - Świąteczne quizy w Hogwarcie:

Miłej zabawy!

Do zobaczenia po feriach! Wesołych Świąt!
 heart

Witam 1 grudnia devil

Kontynuujemy utrwalanie wiadomości o czasowniku. Dziś związki wyrazów w zdaniu, w tym rola podmiotu i orzeczenia.

Macie do wykonania rozbiory 4 zdań.

Zaznacz w zdaniach ich podmiot i orzeczenie, a następnie narysuj schemat zdania wpisując pytania, na które odpowiadają określenia podmiotu i określenia orzeczenia.

podmiot_orzeczenie_VI.pdf

Powodzenia yes

Witam 17 listopada laugh

Mam dla Was powtórzeniową prezentację o czasowniku. Informacje w niej zawarte powinniście mieć już przyswojone. Sprawdźcie się wykonując krzyżówki i quizy o czasownikach. https://view.genial.ly/5fac133a3497810d4ca59829?fbclid=IwAR0jiSa5mXsv_ZoTEdD3wuqI5zFxVrKe_zlmauB3XDe9ofzTTF2QsEpIMsE

Na koniec 2 karty pracy.

czasowniki_na_dana_litere_alfabetu.pdf

Powodzenia, do zobaczenia wink

Witajcie 3 listopada laugh

Do tej pory utrwalaliśmy wiadomości dotyczące rzeczownika. Dziś następna część mowy - CZASOWNIK. Zapraszam do wspólnej powtórki.

CZASOWNIK_wiadomosci.pdf

pokoloruj_tylko_czasowniki.pdf

narysuj_dowolna_czynnosc_w_danym_miejscu.pdf

odgadnij_czasowniki.pdf

Wykonane karty pracy proszę zbierać w teczkę i przekazać mi po powrocie do szkoły.

Miłej pracy, pozdrawiam serdecznie smiley