MENU:

Janina Cherubin

 

23.06.2020r.

Dzień dobry.

Temat dnia: Wśród kolegów i koleżanek.

Pełnia naszego życia zależy w znacznej mierze od tego, czy jesteśmy w dobrych relacjach z innymi. Współczesny młody człowiek często jest zagubiony, czuje się obco w środowisku rówieśników. Usiłuje zbliżyć sie do innych, a jednak pozostaje samotny, przepełniony niepokojem i smutkiem. Często zagłusza swoje osamotnienie głośną muzyką, grami komputerowymi czy oglądaniem telewizji. Staje się bezwiednie konsumentem dóbr, dając z siebie innym niewiele albo nic. Przesyt konsumcją prowadzi do znużenia i niezadowolenia. W takiej sytuacji nastolatek czuje się bezradny i instynktownie szuka dobrego kolegi lub koleżanki. 

Każdy chce być zauważony i dowartościowany.

Takie dowartościowanie i zainteresowanie należy też okazywać innym. Ciągła wymiana myśli i uczuć stanowi rodzaj życiowej gry. Szkolna rzeczywistość obrazuje tę grę  w sposób wyrazisty. Można być z kolegami koleżankami w przyjacielskich lub w konfliktowych relacjach.

Ta druga sytuacja nie należy do przyjemnych. Rodzi się pytanie dlaczego?

To, że w klasie,szkole są takie, a nie inne koleżanki i koledzy, jest częstym zbiegiem okoliczności. Wśród tych przypadkowo zgromadzonych rówieśników chciałoby się spotkać kogoś, kto porozmawia na przerwie i nie odmówi swojego towarzystwa. Rówieśników jest wielu, ale tylko niektórych zaprasza się na urodziny, z niektórymi umawia się do kina czy na mecz.

Dzieciństwo i młodość upływają przede wszystkim wśród koleżanek i kolegów. To interesujący etap życia.

Szybko można się zorientować, co dla kogo jest ważne, a co nie, co komuś się podoba. Odkrywa się więc, jakimi wartościami moralnymi i estetycznymi kierują się ci, z którymi spędzamy wiele czasu. Stwarza to również okazję do zaprezentowania własnych zainteresowań i pogladów. Kontakty z otoczeniem wymagają niekiedy asertywności, czyli powiedzenia " nie" w sposób stanowczy, ale łagodny. Nie wszystko u kolegów czy koleżanek akceptujemy. Mamy do tego prawo i nie musimy zgadzać się na ich propozycje.

ZAPYTAJ SIEBIE: jaki wpływ wywierają na mnie koleżanki i koledzy? Naucz się odmawiać, gdy propozycje koleżanek i kolegów nie sa zgodne z Twoimi zasadami. Działaj rozumnie, oceniaj i samodzielnie wybieraj to, co podpowiada wrodzone każdemu człowiekowi poczucie dobra.

OBEJRZYJCIE FILMIK, pt. Trzy kroki do super przyjaźni.

Życzę Wam miłych, zdrowych i spokojnych wakacji. 

 

09.06.2020r

Temat dnia: U progu dojrzewania.

Przed wami początek okresu dojrzewania, niektórzy może już stoją u jego progu. Jest to czas wielkich przemian - okres, w którym chłopcy stają się mężczyznami. Dojrzewanie trwa 6 - 8 lat i obejmuje wiele zmian zachodzących w ciele i w psychice. Początek okresu  dojrzewania przypada u chłopców w 10. - 13. roku życia. Ważne jednak, byście pamiętali, że każdy organizm ma własny program dojrzewania i porównywanie swojego rozwoju z rozwojem kolegi w tym samym wieku nie ma sensu.

Zmiany fizyczne będą tematem zajęć w klasie piątej i szóstej.

Zmianom fizycznym towarzyszy huśtawka emocjonalna - występują częste zmiany nastroju, intesywne przeżywanie zdarzeń codziennego życia - zarówno tych radosnych jak i smutnych.

Zawierajcie przyjaźnie, czasem bardzo rozczarowuje was zachowanie niektórych rówieśników. Wzrasta chęć samodzielnego decydowania o sobie. Samodzielne podejmowanie decyzji to bardzo ważna umiejętność, musicie jednak pamiętać, że powinny jej towarzyszyć rozsądek i odpowiedzialność.

DOJRZEWANIE - to dobry czas na trening samodzielności i odpowiedzialności. W miarę dorastania przekonacje się,że czas ten niesie wiele pięknych chwil, ale także niemało kłopotów i niepokojów.

POZDRAWIAM

02.06.2020r.

DROGIE DZIECI

ŻYCZĘ WAM, ABY WASZE 
DZIECIŃSTWO BYŁO JAK NAJLEPSZE
I BY TRWAŁO JAK NAJDŁUŻEJ.

NIE DORASTAJCIE ZA SZYBKO,
CIESZCIE SIĘ KAŻDYM DNIEM,
DOKĄD BEZTROSKA JEST
WASZYM PRZYWILEJEM.

Tamat: Relacje z innymi ludzmi.

Każdy z nas ma potrzeby fizyczne, emocjonalne, intelektualne i duchowe, obok biologicznych, jak potrzeba pokarmu wody, snu, dachu nad głową. Istotne jest także dążenie człowieka do bycia z innymi ludźmi oraz poszukiwanie ich akceptacji. Daje to poczucie bezpieczeństwa.

Z CZYM ONO SIĘ WAM KOJARZY?

Najczęściej wymieniamy tu:

spokój, wolność od strachu, ustalone zasady współżycia w rodzinie i oparcie ze strony innych ludzi.

Aby móc tego wszystkiego doświadczać w rodzinie, konieczne jest budowanie bliskich relacji interpersonalnych.

POSTAWY I UCZUCIA

Wszystkie relacje możemy sprowadzić do wspólnego mianownika.Ludzie tworzą je, wyrażajac uczucia i przyjmujac wobec  innych określone postawy. Relacje odnoszą się do pozytywnych lub negatywnych postaw i zachowań. Te ostatnie mogą się przejawiać, np. we wrogości, agresji, obojętności, a nawet nienawiści.

Natomiast pozytywne postawy można odnaleźć w szacunku, akceptacji, zainteresowaniu i miłości.

Towarzyszą im określone uczucia. Wszystkie, których doświadczamy, są ważne i potrzebne. Nie ma dobrych i złych uczuć. Są uczucia, które są przyjemne, ale doznajemy również uczuć nieprzyjemnych i chętnie byśmy z nich zrezygnowali. Zarówno te miłe, jak i te przez nas nielubiane pełnią w naszym życiu bardzo ważną rolę, Dzięki nim mamy rozeznanie, co się wokół nas dzieje.

A W RODZINIE?

Przede wszystkim tutaj powinniśmy się uczyć nazwania i wyrażania uczuć, a także ich okazywania. Jeżeli tak się dzieje, lepiej rozumiemy siebie i innych oraz swoje reakcje. Stajemy się bardziej wrażliwi i odpowiedzialni. Mając świadomość swoich uczuć, jesteśmy bardziej autentyczni i zdolni do miłości. 
Niektórzy ludzie nie mają zahamowań w okazywaniu, złości, niezadowolenia i rozczarowania, ale wzbraniają się przed okazywaniem radości, zadowolenia, akceptacji, czyli uczuć o pozytywanym zabarwieniu.
Pomyślcie, który typ zachowań u Was przeważa. Może czasem wstydzicie się okazywania pozytywnych uczuć mamie czy tacie? Może unikacie gestów przytulenia, uścisku, uśmiechu - zewnętrznych znaków sympatii, zaufania czy miłości? Tego właśnie najbardziej potrzebuje człowiek ze strony najbliższych mu osób, zwłaszcza wówczas, gdy spotyka go w życiu coś trudnego. Tak dzieje się bez względu na nasz wiek i na zaistniałe okoliczności. 

POZDRAWIAM

26.05.2020r.

Temat: Piękne Święto - "Dzień Matki".

Dla każdego z nas mama jest kimś bardzo ważnym. Kimś, kogo się bardzo kocha. Dla wielu z nas jest ideałem, wzorem do naśladowania. 

26 maja Dzień Matki -  święto to zaczęto obchodzić w USA już w roku 1910, 4 lata później stało się świętem państwowym. W Europie Dzień Matki, jako pierwsza wprowadziła Austria. Zaczęły ją naśladować kraje skandynawskie, a potem inne. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923r. w Krakowie. Dlatego współcześnie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matki, bo obchody tego wyjątkowego święta stały się regułą w wielu krajach świata. Na całym świecie "mama" dzieci wypowiadają, jako pierwsze z wypowiedzianych samodzielnie słów. Chociaż w każdym kraju brzmi inaczej, wszyscy je rozumieją, domyślają się, co znaczy.

Słowo "MATKA"
Ileż to słowo treści zawiera,
Jest w nim i słodycz,
Jest i miłość szczera,
Jest i dobroć,  jest wyrozumiałość
i moc poświęcenia, 
Które życie rodzinne w całe niebo zamienia.

(autor anonimowy)

Refleksje wokół wiersza.

 

PRZECZYTAJCIE OPOWIADANIE "RĘCE MAMY"

W jednej z klas nauczycielka zadała jako zadanie domowe napisać coś o swojej mamie. Po sprawdzeniu zadań przyszła do klasy i powiedziała:

- Chciałabym wam odczytać pracę waszej koleżanki Krysi , pt. "Ręce Matki".

"W jednej ręce moja mama trzyma patelnię i gotuje, w innej ręce ma szmatkę do ścierania kurzu i czyści stól. Jeszcze inna ręka daje najmłodszemu z nas coś do picia. Kolejna z rąk przygotowuje jedzenie dla taty i dzieci. Inna ręka podaje grosik ubogiemu, który zapukał do drzwi..."

W miarę czytania uczniowie powoli zaczynali się uśmiechać,  kiedy nauczycielka czytała dość nietypowe wypracowanie. Pani uciszyla ich spokojnym gestem i zapytala dziewczynkę:

- Krysiu, ile właściwie rąk ma twoja mama?

Krysia bez śladu zakłopotania wstała i odpowiedziała w tempie odmawiania litanii:

- Moja mama ma... moja mama ma tak:

dwie ręce dla taty, po dwie dla ręce dla każdego z siedmiorga dzieci, dwie ręce dla chorej babci, dwie ręce dla zwierząt w oborze, dwie ręce dla ubogich, dwie ręce dla Pana Boga, kiedy się modli i jeszcze dwie na wszelki wypadek, gdy są potrzebne - RAZEM 26 RĄK.

- W klasie zrobiło się bardzo cicho. Pani nauczycielka powiedziala: - Właśnie ty, Krysiu, napisaś najlepsze wypracowanie.

ZASTANÓWCIE SIĘ:

- jakie cechy  posiadała mama Krysi?

- jak przedstawila Krysia swoją mamę?

POZDRAWIAM.

 

19.05.2020r.

Dzień dobry.

Temat: Co robić w czasie wolnym?

Jak spędzamy czas wolny? Jeżeli każdy z członków rodziny myśli tylko o własnym odpoczynku i stara się wygospodarować dla siebie jak najwięcej wolnego czasu,nasze życie rodzinne nie będzie kwitło - raczej znacznie zamierać. Jeżeli dzień wolny minie nam na spaniu, jedzeniu i siedzeniu przed telewizorem lub komputerem, nie będziemy czuli się wypoczęci - raczej znużeni i znudzeni.

Bo odpoczywać - to nie znaczy nic nie robić. Wypoczynek czynny o wiele skutecznej przywraca siły i chęć życia niż bezczynność. Wspólna wycieczka czy wyprawa na rowerach, zimą - jazda na sankach albo łyżwach, poprawiają samopoczucie i powodują, że czujemy się bardziej sobie bliscy. A w domu? Można zagrać w szachy, warcaby, przeglądać, przeglądać rodzinne fotografie, pośpiewać.

Czas wolny to także odpowiedne chwile na dłuższe i poważniejsze rozmowy czy, np. rodzeństwem. Dobrze jest również tak go zaplanować, żeby mieć okazję poznać nowych ludzi. I wreszcie, trzeba mieć czas na uporządkowanie swoich spraw, na przemyślenie własnych problemów. Swietnie warunki do takich przemyśleń stwarza długi spacer.

Kontakt z przyrodą może być nie tylko tłem,ale także celem naszej wędrówki. Człowiek, który doświadczył upału i chłodu, wiatru i deszczu,który umie dostrzec chmury na niebie i stokrotkę kwitnącą w trawie, który usłyszy śpiew ptaka i szum potoku - jest prawdopodopnie bogatszy wewnętrznie niż ktoś, kto żyje w zamkniętym świecie wytworów techniki. 

Jesteśmy także cząstką świata kultury - spadkobiercami dziedzictwa wypracowanego w ciągu wieków przez tych, którzy żyli przed nami. Kontakt z dziełemi sztuki kształtuje naszą wrażliwość i pozwala lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

CZAS WOLNY MOŻE WIĘC BYĆ DLA NAS SZANSĄ FIZYCZNEGO I DUCHOWEGO ROZWOJU.

POZDRAWIAM.

 

12.05.2020r.

Dzień dobry.

Temat: Mam prawa i obowiązki w rodzinie.

RODZINA jest pierwszym  środowiskiem, które kształtuje człowieka. To, kim jesteśmy w dużym stopniu zawdzięczamy rodzicom - to oni zaspokajają nasze potrzeby biologiczne, psychiczne, społeczne i duchowe.

SKOJARZENIA ze słowem "rodzina":

R - np. rodzice, radość, razem, równouprawnienie

O - np. ochrona, obrona, ojciec, opieka

D - np. dzieci, duma, duża

Z - np. zdrowie, zgoda, zabawa, zasady, zbiór

- np. intymność, indywidualność, inność

N - np. nastrój niezgoda, niezależność

A - autonomia, autorytet, agresja

Należy podkreślić, że nasze życie, funkcjonowanie w rodzinie zależne jest od wzajemnych relacji, wypełniania obowiązków, okazywania szacunku i zrozumienia oraz chęci współdziałania.

Oprócz obowiązków w rodzinie, które nie zawsze chcemy realizować mamy także prawa. Prawa te należy znać, ale także rozsądnie egzekwować.

DZIECKO ma obowiązek uczestniczyć w życiu rodziny, pomagając w gospodarstwie domowym w takim stopniu, w jakim pozwalają na to jego umiejętności. Świadomość bycia częścią rodziny, częścią zespołu daje poczucie wspólnotowości, przynależności do rodziny, ważności i jest wartością samą w sobie. Podział i zakres prac zależy od wieku dziecka i decyzji rodziców. Ponadto dziecko ma obowiązek słuchać swoich rodziców i opiekunów, reagować na uzasadnione prośby szanować ich, okazywać im wdzięczność i wsparcie. Dziecko powinno mieć swój udział w tworzeniu dobrej atmosfery rodzinnej, wykazywać gotowość do pomocy, otwartość i życzliwość wobec innych członków rodziny.

Do obowiązków dziecka należy samodzielność w takim zakresie, w jakim pozwalają na to jego umiejętności.
 

05.05.2020r.

Dzień dobry.

Temat dnia: Obrona własnej intymności.

Zdarza się niekiedy, że inni ludzie najczęściej dorośli, łamią prawo dziecka do intymności. Obiecując różne formy wynagrodzenia, nakłaniają dzieci do robienia rzeczy, które ich zawstydzają, krępują, czasem namawiają tylko do przyglądania się takim rzeczom.

PAMIĘTAJ!

Nikt nie ma prawa naruszać twojej sfery intymności! Nikt nie ma prawa:

- dotykać Cię w sposób, który Ci nie odpowiada,

- mówić do Ciebie o rzeczach, o których nie chcesz słyszeć,

- dotykać Cię w miejscach intymnych,

- pokazywać Ci rzeczy, których nie chcesz oglądać, zwłaszcza zdjęć i filmów,

- proponować Ci udziału w czynnościach lub sytuacjach, które Cię krępują.

JAK NALEŻY SIĘ ZACHOWAĆ W TAKICH SYTUACJACH?

  • Powiedz wyraźnie, że się na to nie zgadzasz.
  • Natychmiast odejdź lub uciekaj, jeśli nie możesz ucieć - krzycz.
  • Jak najszybciej powiedz o tym któremuś z rodziców, nie wstydź się tego powiedzieć! Nie ma w tym żadnej Twojej winy, że ktoś zachowuje się wobec Ciebie niewłaściwie.


ZACHOWAJCIE OSTROŻNOŚĆ:

  • Nie wracajcie sami wieczorem boczną drogą.
  • Nie pozwólcie, aby obcy człowiek zaprosił Was do swojego domu, nie wsiadajcie do jego samochodu.
  • Nie dajcie się namówić przypadkowej osobie, np. starszemu koledze, na wspólne oglądanie filmów przeznaczonych tylko dla dorosłych.
  • Nie zgadzajcie się na "zły" dotyk, czyli na dotykanie miejsc intymnych nie tylko przez obce osoby, ale także przez tych, których znacie, np. sąsiadów, kuzynów czy innych krewnych.

 

PAMIĘTAJ! TWOJE CIAŁO TO PRYWATNA SFERA. NIKOMU NIE WOLNO JEJ NARUSZAĆ. 

 

28. 04. 2020r.

Dzień dobry.

Temat dnia: Intymność.

Intymność to temat trudny, ale potrzebny, ponieważ dotyczy prawa każdego czlowieka do poszanowania jego godności.Słowo intymny oznacza ściśle osobisty, a więc należący tylko do mnie, lub przeznaczony tylko dla osób najbliższych. Natomiast słowo 

godność oznacza poczucie własnej wartości i szacunek dla samego siebie. Każdy człowiek zasługuje na godność i szacunek. Jeżeli ktoś nas poniża, wyśmiewa, krytykuje,przezywa, czy określa wulgarnymi słowami czujemy się bardzo źle.Opanowuje nas wówczas złość,żal, chce się nam płakać, ponieważ zostala naruszona nasza godność.

Istnieją pewne sytuacje, w których nie życzymy sobie obecności żadnych osób lub dopuszczamy obecność tylko nielicznych, najbliższych nam. Takie sytuacje nazywamy intymnymi.

  • TO WAŻNE:

- Intymność jest poszanowaniem najbardziej osobistej sfery życia, zarówno w sensie fizycznym, jak i psychicznym.

- Każdy człowiek ma prawo do intymności. Prawo do intymności stoi na straży godności człowieka.

Intymna, w sensie fizycznym, jest na przykład nagość. Człowiek odczuwa wstyd przed całkowitą nagością, chroni odzieżą części ciała nazywane właśnie intymnymi.

Intymność w sensie psychicznym obejmuje te przeżycia człowieka, ktorych nie chce on ujawnić innym ludziom. Nazywamy je często najskrytszymi uczuciami.

UŁÓŻCIE zdania z rozsypanki wyrazowej i prześlijcie na mój e-mail.

1. Człowiek rzeczą, nie jest  ale osobą.

2. może Człowiek powiększać swoją godność. i pomniejszać

3. to znaczy godnie Być żyć.

POZDRAWIAM.

 

21. 04. 2020r.

Temat dnia: Blaski i cienie koleżeństwa.

Dzisiejsze zajęcia mają na celu uświadomić sobie, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu różnorodne grupy, do których należymy. Pośród naszych kolegów i koleżanek uczymy się sztuki życia. Czasem ich dobra rada, życzliwy uśmiech, czy nawet sama obecność stanowią dla nas cenną pomoc. Czasem jednak w ich obecności jakby trudniej podejmować nam własne decyzje.

Na temat bogactwa i zawiłości stosunków międzyludzkich powiedziano już wiele. Pewne prawdy ujęte zostały w formie przysłów, porzekadeł ludowych, czy aforyzmów.

Oto niektóre z nich:

- "Z kim przystajesz,takim się stajesz".

- "Jeśli wejdziesz między wrony, musisz krakać tak jak one".

- "Porządnymi ludżmi nazywa się zazwyczaj tych ludzi,którzy postępują tak, jak wszyscy inni".

- "Człowiek jest tym większy, im jest bardziej sobą".

Da się zauważyć, że ludzie, wśród których przebywamy wywierają na nas wielki wpływ. Tymczasem nasze własne przekonania i poglądy nie zawsze stoją w zgodzie z wartościami promowanymi w grupie. Czasem nasi koledzy próbują stosować wobec nas pewne naciski, abyśmy się do nich dostosowali. W każdej sytuacji musimy pamiętać, że mamy prawo, a nawet obowiązek,zawsze postępować w zgodzie z własnym rozeznaniem dobra i zła, choć niejednokrotnie jest to bardzo trudne.

UŁÓŻCIE zdania z rozsypanki wyrazowej i wyślijcie na e-mail: janinacherubin@wp.pl

1. spędzasz Każdy, z kim czas, ciebie ma na wpływ. 

2. kolegów Gdy propozycje  nie są zgodne z twoimi przekonaniami, a nawet obowiązek odmówić. masz prawo

3. koledzy kierują się podobnymi zasadami  do twoich, łatwiej pokonać środowiska. Jeśli twoi  presję   

 

07.04.2020r.

Temat: Dobre wychowanie.

Wyobraź sobie świat, w którym nie istnieją słowa "proszę", "dziękuję", "przepraszam". Jeśli wydaje Ci się to niemożliwe, ponieważ powyższe słowa są dla Ciebie naturalne i na stałe weszły do Twojego słownika, to znak, że jesteś osobą dobrze wychowaną. Dobre wychowanie to umiejętność kulturalnego i eleganckiego zachowania się w każdej sytuacji. To postawa otwartość i życzliwośći względem drugiego człowieka, ale także bardzo konretna wiedza: jakie ubranie włożyć na przyjęcie u cioci, jakie zasady obowiązują w teatrze, czy też w jaki sposób rozpocząć rozmowę z nowo poznaną osobą. 
Zastanówcie się jakie obowiązują zasady dobrego wychowania w podanych miejscach: dom, szkoła, miejsca publiczne (kino, teatr), środku komunikacji publicznej. 

Miłej pracy. 

31.03.2020r.

Dzień dobry, podaję Wam zadania do wykonania. 
Temat dnia - Internet świat prawdziwy czy nieprawdziwy?

Żyjemy w czasach, kiedy dwa światy - wirtualny i realny - przenikają się. To przenikanie światów - wirtualnego i realnego - ma wiele zalet. Do "plusów" Internetu należą m.in. szybkie zakupy, łatwość nawiązywania kontaktów itp. Jednak Internet ma dwie strony medalu. Oznacza to, że oprócz zalet wiążą się z nim pewne zagrożenia. Zastanówcię się i napiszcie w zeszycie, jakie to mogą być zagrożenia. 

Wykonajcie polecenie 1 i 2 str. 55

wdz.docx

24.03.2020r.

Temat dnia: Koleżeństwo

Koleżeństwo może być wspaniałą przygodą. Spotykacie ludzi, którzy mają inne zainteresowania i talenty, a to oznacza, że możecie się od nich wiele nauczyć. Także Wasze umiejętności mogą być dla kogoś ciekawe i inspirujące. Mieć kolegę oznacza również mieć osobę, której można opowiedzieć o swoich radościach, ale też podzielić się smutną wiadomościa i otrzymać od niej pocieszenie. Koleżeńskie relacje sprawiają, że nie czujecie się samotnie: 

  • macie z kim porozmawiać na przerwie;
  • odpisać lekcje;
  • spotkać się po szkole, żeby pograć w planszówki.

Niektórzy jednak przekonują się, że dobry kolega jest jak PRAWDZIWY BRAT.

Jak sądzicie, czy koleżeństwa trzeba się uczyć? 
Zastanówcie się, czy w swoim otoczeniu macie osobę, która czuje się samotna, bo nie ma koleżanek i kolegów? Zaproponujcie jej swoje towarzystwo. 

 

17.03.2020r.

Dzień dobry, temat dnia: Rodzina źródłem szczęścia. 

Dom jest tam, gdzie światło w oknie,
tam, gdzie ktoś kochany czeka,
gdzie z kimś bliskim dzielę troskę, 
kromkę chleba, kubek mleka.
 
Maria Kuśnierz
 

Każda rodzina tworzy swój niepowtarzalny świat, na który składają sie wyznawane wartośći, tradycje, ulubione sposoby spędzania wolnego czasu i świętowanie. Ale również trudności dnia codziennego - małe i duże problemy, którym trzeba stawiać czoło. 
Obecnie, w tej sytuacji nadzwyczajnej, w domu czujemy sie dobrze, bezpiecznie, widzimy różne cele i drogi dotarcia do nich.

Spróbujmy udzielić odpowiedzi na pytanie:
Co buduje rodzinę? 
- wzajemna życzliwość;
- poprawna komunikacja;
- delikatność i uprzejmość:
- wdzięczność - uczynność;
- odpowiedzialność i samodzielność;
- szacunek okazywany rodzicom, dziadkom, rodzeństwu;
- wzajemne zrozumienie;
- wspólne rozwiązywanie problemów.

Zastanówcie się, być może potraficie wskazać inne czynniki budujące rodzinę. 
A jaka jest według Was recepta na szczęśliwe życie rodzinne.

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny "Inki" w Jeleniewie
    ul. Suwalska 51
    16-404 Jeleniewo
    woj. podlaskie
  • sekretariat:
    (87) 568 30 33 lub 500 112 994

    księgowość:
    (87) 568 30 29

Galeria zdjęć